Piranha Bytes – twórcy legendy – gry Gothic

Piranha Bytes jest marką handlową niemieckiego studia deweloperskiego, które od 2002 roku należy do firmy Pluto 13 GmbH. W Polsce zasłynęła przede wszystkim dzięki grą RPG serii Gothic oraz Risen, a także dzięki grze science fiction o nazwie Elex.

Ich siedziba położona jest w Essen, które jest sercem przemysłowej części Niemiec, zwanej Zagłębiem Ruhry. Dyrektorem zarządzającym Piranha Bytes jest Michael Rüve. Na przestrzeni lat specjalizacją studia Piranha Bytes stało się tworzenie rozbudowanych i wielowątkowych RPG akcji.

Historia studia Piranha Bytes

Studio Piranha Bytes zostało założone w październiku 1997 roku. Już wtedy pracowano nad pierwszą częścią gry Gothic. Założycielami byli byli pracownicy firmy Greenwood Entertainment: Alex Brueggemann, Michael Hoge, Stefan Nyul oraz Tom Putzki. W 1999 roku liczące sobie kilkanaście osób studio, zostało przejęte przez niemiecki koncern Phenomedia AG, jednakże w 2002 roku doszło do afery finansowej, skutkiem której firma ta zbankrutowała.

W marcu 2001 roku, nakładem firmy Egmont Interactive na rynku niemieckim pojawiła się debiutancka produkcja studia – RPG akcji Gothic. Po kilku miesiącach trafiła ona także na rynek amerykański oraz europejski, okazując się sporym sukcesem komercyjnym.

W roku 2002 powstała spółka Pluto 13 GmbH, w której udziały posiadały tylko pracownicy Piranha Bytes. Mimo że firma ta przejęła pełnię praw do marki Gothic, zapadła decyzja o pozostaniu dotychczasowej nazwy studia, która stała się tylko i wyłącznie jej marką handlową. Tymczasowe prawa wydawnicze do serii zyskała zaś firma JoWooD Entertainment, dzięki której ukazały się jej kolejne odsłony: Gothic II (2002), dodatek do gry Gothic II: Noc Kruka (2003) oraz Gothic 3 (2006), które powtórzyły ogromny sukces poprzedniczki.

Rozstanie Piranha Bytes z JoWood Entertainment

Maj 2007 roku to czas oddzielenia się studia Piranha Bytes z JoWooD Entertainment. Rok póżniej wzajemne stosunki obu firm ociepliły się, jednakże wydawaniem kolejnych gier studia zajął się koncern Deep Silver/Koch Media. Niestety, pierwotnym twórcom serii nie udało się odzyskać praw do marki Gothic, przez co wydany w 2007 roku dodatek do „trójki” oraz czwarta część serii Arcania: A Gothic Tale, przygotowały inne studia (Trine Game Studios a także Spellbound Entertainment).

Po utracie praw do Gothica, studio Piranha Bytes zaprezentowało światu zupełnie nową markę, jaką był Risen (2009), która, pomimo że nie przebiła popularnością serii, której poświęcona jest ta strona, zyskała równie pochlebne recenzje od graczy jak i w branży. Dzięki współpracy z Deep Silver/Koch Media, na rynku pojawiły się kolejne odsłony sagi: Risen 2: Mroczne Wody (2012) oraz Risen 3: Władcy Tytanów (2014).

W 2011 roku JoWooD Entertainment upadło, a Piranha Bytes podpisało nową umowę dystrybucyjną, która obejmowała gry z serii Gothic, ze szwedzką firmą Nordic Games, która przejęła prawa do wszelkich produktów i marek JoWooD.

Produkcje studia Piranha Bytes

Gothic – 15 marca 2001
Gothic II – 29 listopada 2002
Gothic II: Noc Kruka (oficjalny dodatek) – 22 sierpnia 2003
Gothic 3 – 3 listopada 2006
Risen – 2 października 2009
Risen 2: Mroczne wody – 27 kwietnia 2012
Risen 3: Władcy tytanów – 15 sierpnia 2014
ELEX – 17 października 2017