Jak uruchomić grę Gothic na nowszym sprzęcie

Jak uruchomić grę Gothic na nowszym sprzęcie?


Poradnik Jak uruchomić grę Gothic na nowszym sprzęcie?


Jak uruchomić grę Gothic na nowszym sprzęcie? To pytanie jest zmorą wielu nowych graczy gry Gothic oraz tych, co po latach pragną do niej powrócić. W tym artykule postaram się pomóc rozwiązać podstawowe błędy, które często występują.

Access Violation przy próbie uruchomienia Gothic

Prawda jest taka, że Gothic jest już dość starą grą (premiera miała miejsce 15 marca 2001 roku, a więc dość dawno). W wypadku systemów Windows 98/ME/2000/XP działał idealnie jak na tamte czasy. Jednakże technologia ciągle się rozwija. Kiedyś gry kupowano w postaci nośników CD/DVD, dziś dostępne są na platformach takich jak Steam. W wypadku systemu Windows 7 i nowszych zaczęły pojawiać się błędy typu “Access Violation” podczas wczytywania gry. Niegdyś jedynym i nie zawsze skutecznym sposobem było uruchomienie gry jako Administrator i ustawienie zgodności z systemem Windows XP (tak, wiem że to strasznie brzmi 🙂). W dzisiejszych czasach naprawa tego problemu jest wręcz banalnie prosta! Wystarczy tylko pobrać kilka programów i je zainstalować. Jakie i w jakiej kolejności? Już udzielam odpowiedzi 😀. Zakładam, że masz już zainstalowanego Gothica. Świetnie! Teraz postępuj zgodnie ze wskazówkami:



Krok 1. Instalujemy PlayerKit w wersji 1.08k

Czas na pierwszy krok w naszej “naprawie” Gothic’a. Zainstalujemy w nim Gothic Playerkit, który odpowiada za uruchamianie gry (dzięki niemu możemy również uruchomić modyfikacje do gry, ale o tym innym razem). Pobieramy go z tego linku: https://gothicgame.pl/download/g1/Gothic1_PlayerKit-1.08k.exe. Oczywiście nie musisz pobierać go stąd. Ja tylko umieściłem pliki na serwerze strony, by było szybciej i łatwiej. Gdy plik się pobierze, postępujemy zgodnie z instrukcją, która wyświetli się w oknie instalacji. Krok pierwszy za nami! Łatwe? No to przejdźmy dalej.

Krok 2. Instalujemy SystemPack

Czas na kolejny etap. Teraz musimy zainstalować patcha do gry o nazwie SystemPack. To głownie dzięki niemu gra działa płynnie. Niektórzy odpuszczają sobie krok pierwszy, ale z własnego doświadczenia wiem, że lepiej tego nie robić. Program pobieramy z linku https://gothicgame.pl/download/g1/g1classic-systempack-1.6.exe. Po jego uruchomieniu dalej także poprowadzi nas instrukcja z okna instalatora. BONUS dla osób, które lubią latać (za pomocą klawisza F8): normalnie w Gothic da się to robić tylko w jednym kierunku. SystemPack to zmienia! Od teraz możesz latać bez ograniczeń 😀. Wracamy do tematu.

Krok 3. Uruchamiamy Gothic i cieszymy się grą?

Nie zawsze. Różnie z tym bywa. W większości przypadków już działa. Problem mogą mieć użytkownicy platformy Steam (ale nie muszą – ja nie miałem 😀). Jeśli jednak należysz do grupy ludzi, którym Gothic ze Steama nie działa, skorzystaj z kroku czwartego. Jeżeli nie należysz – ciesz się grą!



Krok 4. Instalujemy STEAM Patch by UmyslUkiego

Tak więc zaczynamy. Osobiście nie testowałem tego patcha, lecz jest wielu graczy, którym pomógł uruchomić grę. Pobrać go możemy  stąd: https://gothicgame.pl/download/g1/Gothic-1-STEAM-Patch-by-UmylUkiego.zip. Co ciekawe w Internecie częściej spotkamy zamiast UmyslUkiego nick UmylUkiego. Rozpakowujemy archiwum (np. Win RARem) do foldery z grą i uruchamiamy plik gothic.patch.bat (ten który nie ma ikony Gothica). Następnie naciskamy dowolny klawisz, by wyjść z programu (dokładniej z Wiersza Poleceń).

Krok 5. Uruchamiamy Gothic i cieszymy się grą

Po tych zabiegach Gothic powinien się uruchomić. Jeśli jednak wystąpi jakiś błąd lub nic się nie stanie, pomoc możesz otrzymać na Forum theModders. Zawsze możesz też skontaktować się z nami indywidualnie (Metody kontaktu znajdziesz w zakładce Kontakt). Dziękuję za przeczytanie artykułu. Mam nadzieję, że pomogłem 🙂.

Artykuł jest pisany trochę bardziej “przyjaznym” językiem. Postaram się częściej tak pisać. Wiem, że wśród nas jest wielu, których styl “encyklopedyczno-historyczny” przeraża 🙂. Mam nadzieję że się podoba. W przeciwnym wypadku zawszę mogę pisać “po staremu” 😕. Natchnieniem do nowego stylu pisania stała się rozmowa telefoniczna z pewną firmą w celu aktywacji pewnego oprogramowania 😀.

Jak uruchomić grę Gothic na nowszym sprzęcie? Jak uruchomić grę Gothic na nowszym sprzęcie? Windows 7 Gothic, Gothic nie działa. Jak uruchomić grę Gothic na nowszym sprzęcie? Jak uruchomić grę Gothic na nowszym sprzęcie?